O czym to właściwe jest?

Utworzono: czwartek, 26 marzec 2020 Paweł Rost
Paweł Rost, Asbury ParkPaweł Rost, Asbury Park

Gdy zacząłem przygotowywać ten cykl, Bruce Springsteen (dla mnie Pan S.) właśnie kończył 70 lat. Zaczynałem go słuchać gdy miał 37 lat a ja ledwie 11. 

Jego twórczość towarzyszyła mi w okresie dorastania i dorosłości. Dziś, On wchodzi w starość, a ja utknąłem w wieku średnim, ale ciągle jesteśmy razem, choć nie tak intensywnie jak kiedyś. Utwory dawniej dla mnie ważne, nie budzą już takich emocji. Wiele z nich nabiera zupełnie innego znaczenia. Ciągle pojawiają się nowe. Patrząc na mój ponad 30 letni związek z Panem S. uświadamiam sobie, że jego twórczość była zawsze lustrem, w którym się przeglądałem. Co dziś w nim widzę?

Zapraszam do lektury. Może znajdziesz w tych impresjach własne myśli, znajome obrazy. W końcu katalizatorem do ich napisania były piosenki, których z pewnością słuchasz od lat. Być może znasz je na pamięć a jednak, kiedy zadasz sobie pytanie, o czym one właściwie są, co mówią o Tobie, odpowiedz może cię zaskoczyć. Zapewniam cię, odkrywanie Pana S. od nowa, po latach znajomości bywa ekscytujące.

Potraktuj te teksty jako zaproszenie do rozmowy. Napisz do mnie o czym dla Ciebie są te utwory i podpowiedz mi nowe tropy. „Do zobaczeni na szlaku” jak zwykł mawiać pewien starszy pan zza oceanu.

Add a comment

„Devil’s Arcade” z płyty Magic

Utworzono: niedziela, 23 październik 2022 Paweł Rost
Ukraina - fot. Paweł RostUkraina - fot. Paweł Rost

Wpis na sąsiedzkiej grupie w środku lata: „Ukraińskie pierogi – robię sama”. Zamówiłem ze świeżymi truskawkami. Potem były z malinami i z jagodami. Wielkie, pełne słodkiego soku, zupełnie inne niż te nasze, babcine. Kupowałem często, więc dodała mnie do znajomych na Fejsie - „będzie łatwiej zamawiać”.

Add a comment

Czytaj więcej: „Devil’s Arcade” z płyty Magic

„Mansion On The Hill” z płyty Nebraska

Utworzono: czwartek, 29 wrzesień 2022 Paweł Rost
Mansion on the hill (Asbury Park. fot. Kalina Rost)Mansion on the hill (Asbury Park. fot. Kalina Rost)

Boże jak ja nienawidzę tej ciasnej klitki. Siedzimy tu na kupie jak króliki w norze. Dwa pokoje dla czterech osób. I to osiedle… można by papierosa sąsiadowi z przeciwka podać przez okno. Można by, gdyby nie był takim dupkiem.

Add a comment

Czytaj więcej: „Mansion On The Hill” z płyty Nebraska

„Tougher Than The Rest” – z płyty Tunnel of Love

Utworzono: piątek, 08 kwiecień 2022 Paweł Rost
Tougher Than The Rest - fot. Paweł RostTougher Than The Rest - fot. Paweł Rost

Taki luksus nie trafia mi się często. 48 godzin nagrody za samotność z dwójką dzieci. Choć tyle dobrego z rozwodu. Pytasz, czy mam wolny wieczór? 

Add a comment

Czytaj więcej: „Tougher Than The Rest” – z płyty Tunnel of Love

„What Love Can Do” – z płyty Working On a Dream

Utworzono: niedziela, 20 marzec 2022 Paweł Rost
What Love Can Do - fot. Paweł RostWhat Love Can Do - fot. Paweł Rost

Tysiące zdań, miliony słów. Tropiłem je w narkotycznym transie i pochłaniałem zachłannie jak wieprz. Wpychałem je w siebie przez oczy i uszy wprost do mózgu. Upychałem, żeby zmieściło się więcej i więcej. 

Add a comment

Czytaj więcej: „What Love Can Do” – z płyty Working On a Dream

„Cover Me” z płyty Born in the USA

Utworzono: niedziela, 06 marzec 2022 Paweł Rost
Cover me - fot. Paweł RostCover me - fot. Paweł Rost

Kiedy w domu pękła pierwsza ściana, wpadłem w panikę, choć tym „lepiej obeznanym” nie udzielił się mój strach. „Prawa fizyki”- mówili. „Naprężenia powodują pęknięcia. Nie wygląda to co prawda najlepiej, ale przy następnym remoncie odrobina gipsu i farby powinny załatwić sprawę”. 

Add a comment

Czytaj więcej: „Cover Me” z płyty Born in the USA

„This Depression” – z płyty Wrecking Ball

Utworzono: poniedziałek, 21 luty 2022 Paweł Rost
Glastonbury (fot. Paweł Rost)Glastonbury (fot. Paweł Rost)

W miłe sobotnie popołudnie, a może piątkowy wieczór, odświętni, pukamy do drzwi lub otwieramy własne. Wykrochmalony obrus na stole, zastawa, alkohole i zakąski świadczą o tym, jak nam zależy.

Add a comment

Czytaj więcej: „This Depression” – z płyty Wrecking Ball

„I’m On Fire” – z płyty Born in the USA

Utworzono: niedziela, 30 styczeń 2022 Paweł Rost
Fot. Paweł RostFot. Paweł Rost

Łagodny trawiasty pagórek opadał w kierunku rzeki i kończył się piaszczystą plażą. Było niedzielne popołudnie. Idealne miejsce i czas na beztroską zabawę. Mama podała mi rękę i spojrzała na ojca.

Add a comment

Czytaj więcej: „I’m On Fire” – z płyty Born in the USA

„The Ghost Of Tom Joad” – z płyty The Ghost of Tom Joad

Utworzono: niedziela, 19 grudzień 2021 Paweł Rost
The Ghost Of Tom Joad - fot. Paweł RostThe Ghost Of Tom Joad - fot. Paweł Rost

Stał w zadbanym parku, otaczającym osiemnastowieczny wiejski dworek. Przed gankiem z marmurowymi schodami rosną tam samotne, majestatyczne dęby i platany, a na obrzeżach, wtulony w koronny innych drzew, stał on. Przeżył pewnie 200 lat zanim usechł i powaliła go wiosenna burza. Wiąz wyniosły. Ta nazwa idealnie go opisuje.

Add a comment

Czytaj więcej: „The Ghost Of Tom Joad” – z płyty The Ghost of Tom Joad

„Dancing In The Dark” z płyty Born in the USA

Utworzono: niedziela, 05 grudzień 2021 Paweł Rost
Dancing In The Dark - fot. Paweł RostDancing In The Dark - fot. Paweł Rost

Dwie drzemki za długo i jeszcze zanim wstanę, zaczyna mną szarpać ta gówniana bieżączka. W świetle latarni widzę, jak deszcz pada w złą stronę, co nie poprawia mi nastroju. Jak tylko wyjdę, wichura urwie mi ten skołatany łeb. Zachciało się psa! Nie mogliby ich wypożyczać tylko na lato, kiedy słońce tak ładnie wschodzi nad zbożem? Teraz na zaoranym, błotnistym ściernisku, ten gnojek na bank się wytarza i w domu trzeba go będzie kąpać. Znowu nici z kawy przed wyjściem.

Add a comment

Czytaj więcej: „Dancing In The Dark” z płyty Born in the USA

„I Wish I Were Blind” – z płyty Human Touch

Utworzono: czwartek, 11 listopad 2021 Paweł Rost
Fot. Paweł RostFot. Paweł Rost

Wiem, że cię stracę. Świat mi ciebie zabierze i nie kiwnę palcem, żeby się temu sprzeciwić. Ta nieuchronna konieczność wpisana w nas rozpycha się w mojej głowie coraz mocniej z każdym rokiem.

Add a comment

Czytaj więcej: „I Wish I Were Blind” – z płyty Human Touch