Urodziny Danny'ego Federici
Listopad 2007 r. Bruce i Danny ostatni raz razem na scenie... fot. Guy Aceto/Backstreets
23 stycznia obchodzimy rocznicę urodzin Danny'ego Federiciego. Towarzyszył Bossowi na scenie od 1972 r. aż do śmierci. „Phantom Dan” zmarł 17 kwietnia 2008 roku po trzech latach walki z czerniakiem.
Danny Paul Federici (ur. 23 stycznia 1950, zm. 17 kwietnia 2008) – członek współzałożyciel zespołu E Street Band, grał na organach, akordeonie i dzwonkach rurowych (glockenspiel). Towarzyszył Bossowi na scenie od 1972 r. aż do śmierci. W 2014 roku Federici został pośmiertnie wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame jako członek zespołu E Street Band.
Federici zaczął grać na akordeonie w wieku siedmiu lat. W wywiadzie dla magazynu Backstreets Danny tak wspominał: - Moja mama była Polką, a ojciec Włochem, więc duży nacisk kładziono na akordeon - najwyraźniej Danny uważał, że akordeon to typowy dla Polaków i Włochów instrument.
Kiedy opanował muzykę klasyczną i polkę, jego matka zaczęła zabierać go na imprezy, do klubów i do radia, gdzie mógł grać przed większym gronem słuchaczy. Kontynuując naukę gry na akordeonie, zainteresował się jazzem i bluesem po tym jak usłyszał profesora w Neupauer Conservatory of Music w Filadelfii interpretującego te gatunki na tym instrumencie.
Podczas koncertowych intro zespołu, Springsteen często nazywał Federiciego „Phantom Danem”. Danny zyskał tę ksywkę z powodu incydentu w Asbury Park latach 60., gdy Federici, „rozpłynął się w powietrzu” po zrzuceniu ze sceny głośników i wzmacniaczy na policjantów, którzy chcieli go aresztować. W wyniku zadymy, jaka się rozpętała w klubie zatrzymano wiele innych osób, ale Danny (skutecznie) przez kilka dni ukrywał się poza domem.
Federici uczył się w ogólniaku w Hunterdon w New Jersey. Gdy wraz z Vini Lopezem założył zespół Child pod koniec lat 60., na wokalistę wybrali Bruce'a Springsteena. Później Federici towarzyszył Bossowi w jego wczesnych przedsięwzięciach, m.in. takich jak Steel Mill. Po latach okazało się, że Federici nie miał najlepszych relacji z pierwszym pianistą E Street Band, Dawidem Sancious’em, który komentował i krytykował jego partie i ciągle mówił mu, co ma grać, a czego nie.
Danny stworzył charakterystyczne brzmienie E Street Bandu, używając instrumentu glockenspiel (dzwonków), który umieszczał na swoich organach Hammond B3. Z czasem mechaniczny glockenspiel, w którym młoteczki (takie jak w fortepianie) uderzały w różnej długości rezonujące rurowe dzwonki, zastąpił elektronicznymi instrumentami klawiszowymi naśladującymi dźwięk dzwonków. W tym miejscu warto wspomnieć, że podczas nagrywania ostatniego albumu „Letter To You” (listopad 2019 r.) E Street Band ponownie wykorzystał prawdziwy glockenpiel zamiast generować jego dźwięk elektronicznie. Bardzo charakterystycznym i uwielbianym przez fanów popisem Dannyego była akordeonowa partia w utworze „4th of July, Asbury Park (Sandy)”.
W latach dziewięćdziesiątych, kiedy E Street Band był nieaktywny, Federici grał z zespołem country/americana Diamondback, z którym wydał jedną płytę „Ragin Wind”. Zapadający w pamięć akordeon Federiciego i jego gra na B3 stały się integralnym składnikiem ich południowego rockowego brzmienia, a on sam napisał kilka utworów wspólnie z wokalistą Franklinem Jenkinsem.
W tym samym czasie nagrał solową płytę z jazzowymi utworami instrumentalnymi zatytułowaną „Flemington”. Nazwa albumu nawiązuje do jego rodzinnego miasta w stanie New Jersey. W przedsięwzięciu wzięli udział również jego koledzy z E Street Band - basista Garry Tallent i gitarzysta Nils Lofgren. W 2001 r. Federici własnym sumptem wydał płytę „Sweet” w tylu smooth jazz. Występował również na płytach innych artystów, w tym Joan Armatrading, Grahama Parkera, Gary U.S. Bonds i Garland Jeffreys.
21 listopada 2007 roku w trakcie trasy „Magic Tour” ogłoszono, że Danny Federici opuści na pewien czas E Street Band, aby kontynuować leczenie czerniaka. Został tymczasowo zastąpiony przez doświadczonego muzyka Charliego Jordano, który grał z Bossem m.in. na płycie i trasie Seeger Sessions. Springsteen stwierdził wtedy: „Danny jest jednym z filarów naszego brzmienia i grał u mojego boku jako wielki przyjaciel przez ponad 40 lat. Wszyscy z niecierpliwością czekamy na jego zdrowy i szybki powrót”. Ten nastąpił 20 marca 2008 roku podczas koncertu w Conseco Fieldhouse w Indianapolis, ale niestety miał charakter pożegnalny.
Federici zmarł 17 kwietnia 2008 roku w Centrum Onkologicznym Memorial Sloan-Kettering w Nowym Jorku, po trzech latach walki z czerniakiem.
Po krótkiej przerwie w czasie Magic Tour spowodowanej śmiercią i pogrzebem Danny’ego, E Street Band wrócił na scenę. Pierwszy koncert bez Federiciego rozpoczął się od odtwarzanego z taśmy utworu „Blood Brothers”, w czasie którego jedynie punktowiec oświetlał stojące na scenie organy B3 i akordeon – znaki rozpoznawcze Danny’ego.
Album Bruce’a Springsteena „Working On A Dream”, na którym po raz ostatni raz grał Federici, został dedykowany „Phantom Danowi”, który całą muzyczną karierę poświęcił Bossowi i The E Street Band.
Po śmierci muzyka, jego syn Jason wraz z grupą przyjaciół założyli Fundusz Danny'ego Federiciego na rzecz czerniaka. Zbiera on fundusze, promuje badania kliniczne i wspiera rozwój metod leczenia czerniaka w Centrum Onkologicznym Memorial Sloan-Kettering w Nowym Jorku. Fundusz ma również na celu zwiększenie świadomości na temat tej choroby.
Trasy koncertowe z Bruce Springsteenem i E Street Band
- Wczesne zespoły, 1972–1974
- Trasy koncertowe promujące Born to Run, 1974–1977
- Darkness Tour, 1978–1979
- The River Tour, 1980-1981
- Born in the U.S.A. Tour, 1984-1985
- Tunnel of Love Express Tour, 1988
- Human Rights Now! Amnesty International Tour, 1988
- Reunion Tour 1999–2000
- The Rising Tour, 2002–2003
- Vote for Change Tour, 2004
- Magic Tour, 2007–2008
Czytaj też:
- Jason Federici o ostatnim koncercie swojego Taty
- Boston 19.11.2007. Ostatni cały koncert z Dannym Federici
- Tak Bruce żegnał Dana - tłumaczenie
- 4th Of July, Asbury Park (Sandy) - Danny ostatni raz na scenie
- Magic Tour - Indianapolis, Conseco Fieldhouse
- Nocna audycja w Trójce poświęcona Danny'emu
- Pożegnanie Danny'ego w Stone Pony
Polecamy:
Top 5 ostatniego półrocza
- Urodziny Danny'ego Federici
- Zaczęło się od odwołanego koncertu Bossa w Pradze, a skończyło na odwołanym locie ze Sztokholmu
- Urodziny Bossa w Łodzi? Będą! Zapraszamy 21 września!
- Koncert o którym się marzy całe życie: Bruce Springsteen & The E Street Band, Sztokholm 18.07.2024
- 2024 Tour - Pittsburgh, PPG Paints Arena (2)