500 mln dolarów dla Bruce’a Springsteena. Jego katalog wydawniczy należy już do Sony

Kategoria: Wiadomości Utworzono: czwartek, 16 grudzień 2021 WMM E-mail
Bruce Springsteen w New Jersey (2013 r.) - fot: Danny ClinchBruce Springsteen w New Jersey (2013 r.) - fot: Danny Clinch

Jak poinformował Billboard, Bruce Springsteen sprzedał swoje utwory Sony Music, a swoje wydawnictwa Sony Music Publishing. Sony zapłaciło za obie umowy 500 mln. dolarów.

Umowa Springsteena i Sony to prawdopodobnie największa transakcja za prawa do muzyki. Wcześniej Tina Turner dostała 400 milionów dolarów za prawa do swojej muzyki, a Bob Dylan, za katalog 600 piosenek - 300 mln dolarów.
Przypomnijmy, że Bruce Springsteen nagrywa dla Sony Columbia Records od początku swojej kariery. Przed laty odzyskał też prawa własności do swoich wcześniejszych albumów.

Jak na razie przedstawiciele Sony odmówili komentarza w sprawie tej transakcji. Podobnie jak żadnego komunikatu nie opublikowała agencja PR obsługująca Bruce’a Springsteena. Jak podaje New York Times na majowym spotkaniu Sony ds. relacji inwestorskich Rob Stringer, dyrektor generalny Sony Music, powiedział, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy firma wydała 1,4 miliarda dolarów na przejęcia praw od artystów.

Springsteen to kolejny artysta z długiej listy weteranów sceny, którzy rozstali się ze swoimi prawami do publikacji w ciągu ostatnich kilku lat. Na tej liście znajdują się Bob Dylan, Paul Simon, Stevie Nicks, Lindsey Buckingham, Mick Fleetwood, Shakira, Jimmy Iovine i David Crosby. Wiele z tych umów zostało zawartych po tym, jak pandemia całkowicie zatrzymała działalność związaną z muzyką na żywo, co oznaczało, że wielu doświadczonych artystów zostało nagle odciętych od głównego źródła dochodu.

David Crosby komentując sprzedaż praw do swoich piosenek, podkreślając, że dzięki tej operacji mógł spłacić swój dom, powiedział: – Biorąc pod uwagę naszą obecną niezdolność do pracy na żywo ta transakcja jest błogosławieństwem dla mnie i mojej rodziny”.

Dla odmiany Neil Young tak tłumaczy fanom swoją decyzję: – Czas mija. Chcę zabezpieczyć moją rodzinę i moją sztukę... Dobry ojciec planuje, jak zaopiekować się swoimi dziećmi”.

Wprawdzie Bruce Springsteen jest w znacznie lepszej sytuacji finansowej niż np. David Crosby, to wciąż miał wiele powodów, by zdecydować się na sprzedaż swojego katalogu. Stopy procentowe są na historycznie niskich poziomach, a wielu artystów decyduje się osobiście nadzorować transakcje, zanim ten obowiązek spadnie na ich spadkobierców.

Na dodatek na rynku pojawiło się wiele nowych firm inwestujących ogromne pieniądze w katalogi piosenek, w tym Hipgnosis Mercka Mercuriadisa czy Iconic Artists Group Irvinga Azoffa, a gdy jest popyt to ceny rosną i ty większa pokusa dla artystów .
Neil Young sprzedał tylko połowę swojego wydawnictwa, a jednym z warunków był zakaz wykorzystywania utworów w reklamach. „Zbudowałem Hipgnosis, aby być firmą, której Neil chciałby być częścią”, powiedział Mercuriadis, gdy transakcja stała się publiczna. „Mamy wspólną integralność, etos i pasję zrodzoną z wiary w muzykę i te ważne piosenki. Nigdy nie będzie „Złotego Burgera”, ale będziemy pracować razem, aby wszyscy mogli je usłyszeć na warunkach Neila”.

Nie jest jasne, czy Springsteen ma podobną umowę z Sony. Jeśli nie, być może wkrótce zobaczymy „Born To Go To Burger King” lub „Hungry Heart For McDonalds”.

Warto podkreślić, że firmy wykupujące od artystów prawa do ich twórczości, liczą, ze zarobią na tym z nawiązką np. dzięki sprzedaży licencji produkcjom filmowym i telewizyjnym, czy producentom gadżetów z podobiznami artystów. Umowy te mają również zagwarantować im dochód z tantiem koncertowych. 

Według danych Recording Industry Association of America (RIAA) wszystkie dotychczasowe płyty Bossa sprzedały się w USA w liczbie 65,5 mln egzemplarzy. Album Born in the U.S.A. „pokrył” 15-krotną platyną, a The River – pięciokrotną.

Na razie nie wiadomo jak umowy z Sony wpłyną serwis https://live.brucespringsteen.net/ gdzie raz w miesiącu Bruce udostępnia do sprzedaży w wersji cyfrowej swoje archiwalne koncerty. Ostatnio opublikowanym koncertem jest występ z 28 grudnia 1980 r. w Nassau Veterans Memorial Coliseum, w Uniondale. Do pobrania tutaj: https://bit.ly/BOSS-28-12-1980

 

Odsłony: 579