Unrequited Infatuations: Odyseja rock and rollowego consigliere
Bruce Springsteen przeprowadzi wywiad ze swoim długoletnim przyjacielem i kolegą z zespołu Stevie Van Zandtem.
28 września 2021 r. Bruce Springsteen po raz pierwszy przeprowadzi wywiad ze swoim długoletnim przyjacielem i kolegą z zespołu Stevie Van Zandtem. Tematem rozmowy będzie książka „Unrequited Infatuations” ze wspomnieniami Little Stevena, której premiera już wkrótce.
Wywiad dostępny będzie w Internecie dla fanów, którzy za 35 USD kupią wirtualny bilet na to spotkanie wraz z książką (45 USD za książkę z autografem SVZ). Zamówienia można składać na stronie https://vanzandt.unisonevents.com/ Szkoda tylko, że nie ma opcji zakupu wyłącznie biletu, bo wielu fanów już kila tygodni temu pozamawiało książkę wraz z autografem Steviego… Premiera wywiadu zaplanowana jest na 28 września 2021 r.
Historia opowiadana w „Nieodwzajemnione zauroczenia” zaczyna się w sypialni na przedmieściach New Jersey na początku lat 60., by przez niewielkie kluby, a później największe sceny Stanów, zabrać czytelników w podróż po całym świecie, pokazując, że Rock and Roll może zmieniać świat na lepszy.
Pierwszym poruszającym tematem „Unrequited Infatuations” jest moment, w którym Stevie Van Zandt zamienia swoje oddanie religii baptystów na obsesję na punkcie rock and rolla. Grupy takie jak Beatles i Rolling Stones stworzyły nowe idee społeczności, kreatywnego ryzyka i opartego na zasadach buntu. To one zmieniły go na zawsze. Jeszcze jako nastolatek poznał Bruce'a Springsteena, podobnie myślącego wyrzutka, który stał się jednym z jego najważniejszych przyjaciół i kolegów z zespołu. Jako Miami Steve, Van Zandt zakotwiczył w E Street Band i wspólnie podbili świat Rock and Rolla.
Potem, na początku lat 80., Van Zandt odszedł z E Street, by wyruszyć w swoją własną odyseję. Przekształcił się w Little Stevena, politycznego autora piosenek i wykonawcę. Zakochał się w Maureen Santoro, która znacznie poszerzyła jego paletę artystyczną i odwiedzała najgorętsze miejsca na świecie jako artysta/dziennikarz, aby nie tylko lepiej je zrozumieć, ale także pomóc je zmieniać.
Najbardziej znanym wydarzeniem z tamtych lat, które wymyślił Little Steven, było nagranie „Sun City” - hymnu skierowanego przeciwko apartheidowi, który przyspieszył upadek zinstytucjonalizowanego rasizmu w RPA i pomógł wydostać Nelsona Mandelę z więzienia. Stevie, zainspirowany walką polskich robotników o wolne związki zawodowe, napisał też utwór „Solidarity”, który kilkadziesiąt lat później mógł zagrać w Warszawie, ponownie dedykując go nam, Polakom.
W latach 90. Van Zandt prowadził bardzo aktywne życie… Był muzykiem u boku Bruce’a Springsteena - jednej z największych gwiazd rocka, cały czas działał jako aktywny i bezkompromisowy aktywista. Do tego został aktorem. David Chase zaprosił Van Zandta do udziału w serialu telewizyjnym „Rodzina Soprano”. Steven wcielił się w nim w rolę Silvio Dante - bezwarunkowo lojalnego consiglieri (*), który siedział po prawej ręce Tony’ego Soprano (relacja, która specyficznie odzwierciedlała jego prawdziwą relację z Brucem Springsteenem). Później przyszedł serial „Lilyhammer”…
U podstaw wszystkich różnych wcieleń Van Zandta leżało oddanie zachowaniu centralnej pozycji sztuki, zwłaszcza nieco zapomnianych gatunków i korzeni rocka. W XXI wieku Van Zandt założył przełomową audycję radiową (Little Steven's Underground Garage) na SiriusXM, założył niezależną wytwórnię płytową (Wicked Cool) oraz opracował program nauczania, aby edukować i rozwijać uczniów w każdym wieku za pośrednictwem historii muzyki. No i powrócił także do Bruce’a Springsteena i The E Street Band.
„Unrequited Infatuations” to kronika zwrotów akcji, w zawsze zaskakującym życiu Stevie Van Zandta. To coś więcej niż tylko świadectwo podróżującego po świecie nomada, więcej niż historia przełomowego aktywisty, więcej niż odyseja duchowego poszukiwacza i więcej niż mistrzowska klasa rock and rolla (nie wspominając o tuzinie innych wcieleń SVZ). To najlepsza książka w swoim rodzaju, ponieważ jest jedyną w swoim rodzaju.
- * Consigliere (wł. doradca) – stworzona przez Lucky’ego Luciano pozycja w strukturze mafijnej, bez szerokiej władzy wykonawczej (bieżącymi operacjami realnie zarządza zastępca głowy rodziny). W mediach i filmach całkowicie mylnie opisywana jako „prawa ręka”, „główny doradca” szefa mafijnej rodziny, lub „mózg” rodzinnych operacji. W rzeczywistości consigliere mieli być rodzajem neutralnych pośredników, wewnątrzrodzinnych mediatorów, których zadaniem byłoby łagodzenie problemów np. między szeregowymi żołnierzami mafii, którzy uważali, że są źle traktowani przez szefów itp. Consigliere mieli też negocjować kwestie sporne między mafijnymi rodzinami. (Wikipedia)
Polecamy:
Top 5 ostatniego półrocza
- Urodziny Danny'ego Federici
- Zaczęło się od odwołanego koncertu Bossa w Pradze, a skończyło na odwołanym locie ze Sztokholmu
- Urodziny Bossa w Łodzi? Będą! Zapraszamy 21 września!
- Koncert o którym się marzy całe życie: Bruce Springsteen & The E Street Band, Sztokholm 18.07.2024
- 2024 Tour - Pittsburgh, PPG Paints Arena (2)