Bruce Springsteen ukarany grzywną. Zarzuty jazdy pod wpływem alkoholu oraz lekkomyślnej jazdy zostały wycofane

Kategoria: Wiadomości Utworzono: środa, 24 luty 2021 WMM E-mail
Bruce Springsteen (fot. Danny Clinch)Bruce Springsteen (fot. Danny Clinch)

W środę 24 lutego 2021 r. odbyła się wideo rozprawa Bruce’a Springsteena. Sąd oddalił dwa najpoważniejsze zarzuty postawione Springsteenowi: jazdy pod wpływem alkoholu oraz lekkomyślnej jazdy. Bruce przyznał się do wypicia kilku kieliszków tequili na terenie parku federalnego Sandy Hook, gdzie jakiś czas temu wprowadzono zakaz spożywania alkoholu, za co sąd wymierzył mu grzywnę.

Podczas środowej rozprawy Bruce Springsteen przyznał się do winy za wypicie kilku kieliszków tequili na terenie parku federalnego Sandy Hook w listopadzie 2020 r. Dwa inne, znacznie większego kalibru zarzuty postawione Springsteenowi dotyczące jazdy pod wpływem alkoholu oraz lekkomyślnej jazdy (lekkomyślnego zachowania na drodze) upadły, ponieważ stwierdzono, że jego zawartość alkoholu we krwi była znacznie poniżej dopuszczalnego limitu. Prokurator przyznał, że prokuratura nie jest w stanie tego udowodnić, gdyż zawartość alkoholu we krwi 71-latka wynosiła 0,02 proc., czyli była znacznie poniżej progu 0,08 proc. obowiązującego w New Jersey.

Podczas rozprawy Boss siedział obok swojego prawnika, Mitchella Ansella. Odpowiadając na kilka jego pytań, przyznał, że pił alkohol 14 listopada 2020 r. Na zamkniętym obszarze parku Sandy Hook, gdzie niedawno wprowadzono zakaz picia alkoholu. Bruce powtórzył, to co znamy z wcześniejszych doniesień: – Wypiłem dwa małe kieliszki tequili...

Asystent prokuratora Adam Baker przedstawiając zarzuty powiedział m.in., że Springsteen nie wykonał wstępnego testu oddechowego podczas testów trzeźwości w terenie. Badanie odbyło się dopiero na posterunku strażników parku. Asystent prokuratora przyznał, że wstępny test nie jest wymagany przez prawo, na co sędzia pokoju Anthonym R. Mautone dodał, że nie jest on również dopuszczalny w sądzie.

Adam Baker przyznał, że prokuratura nie jest wstanie udowodnić wszystkich zarzutów, dlatego zwrócił się do sądu o oddalenie zarzutów jazdy pod wpływem alkoholu oraz lekkomyślnej jazdy.

Po przyznaniu się Springsteena do winy odnośnie trzeciego zarzutu, sędzia Mautone skazał Bossa na grzywnę 540 dolarów, w tym 40 dolarów opłat sądowych.

– Zamierzam nałożyć tylko grzywnę – powiedział sędzia, zwracając uwagę na czystą kartotekę Springsteena sięgającą 1973 roku, i dodał: – Rzadko można spotkać historię kierowcy niemal pozbawioną wykroczeń. Jestem przekonany, że grzywna jest w tym przypadku odpowiednim wyrokiem w tej sprawie.

Sędzia Mautone dodał, że drogowa kartoteka Springsteena zawiera jedynie trzy naruszenia, w tym korzystanie w czasie jazdy z ręcznego telefonu komórkowego.

– Panie Springsteen, muszę zapytać, jak dużo czasu będzie pan potrzebował by uiścić tę grzywnę? – zapytał sędzia Mautone. Na co Springsteen, uśmiechając się, odpowiedział: – Myślę, że mogę to zapłacić natychmiast, Wysoki Sądzie. Ostatecznie sędzia dał 7 dni Bossowi na zapłacenie grzywny.

– Pan Springsteen jest zadowolony przebiegu rozprawy – powiedział Mitchell Ansell w oświadczeniu wydanym po krótkiej rozprawie. – Prokurator nie był w stanie przedstawić niezbędnych dowodów i faktów jeśli chodzi o zarzut prowadzenia pojazdu pod wpływem i lekkomyślnej jazdy, w związku z czym wycofał oba te zarzuty. Pan Springsteen, który nie był wcześniej karany, dobrowolnie przyznaje się do winy, jakim jest spożywanie napoju alkoholowego w zamkniętym obszarze i zgadza się na grzywnę w wysokości 500 USD. Chcemy podziękować sądowi i nie będziemy komentowali tej sprawy.

Przypomnijmy, że Bruce Springsteen został aresztowany 14 listopada 2020 r. po tym, jak strażnik parku federalnego Sandy Hook zauważył, że Boss wypił jeden kieliszek tequili i uruchomił silnik w swoim motocyklu Triumph.
Strażnik parku, który aresztował Springsteena, twierdził, że piosenkarz silnie pachniał alkoholem, miał szkliste oczy i kołysał się w tę i z powrotem podczas testów trzeźwości w terenie.

Park Sandy Hook jest częścią Gateway National Recreation Area i jest zarządzany przez National Park Service. W 2019 roku park zakazał spożywania alkoholu po setkach incydentów związanych z alkoholem w poprzednich latach.

Po pojawieniu się w mediach informacji o aresztowaniu Bossa i zarzucie jazdy pod wpływem alkoholu, Jeep wstrzymał emisję reklamy. – Przesłanie filmu o wspólnocie i jedności jest wciąż aktualne, tak jak przesłanie, że nie można tolerować picia i prowadzenia pojazdu – mówiła wtedy rzeczniczka firmy.

Przypomnijmy też, że od chwili ujawnienia sprawy, ani Springsteen, ani jego przedstawiciele nie wypowiadali się publicznie o aresztowaniu w pobliżu latarni morskiej Sandy Hook w parku federalnym Gateway National Recreation Area, na północnym wybrzeżu New Jersey.

Natomiast do mediów trafiły m.in. fragmenty raportu strażnika parkowego, R.L. Hayesa, który twierdził, że zobaczył jak Springsteen wypił kieliszek tequili Patron z fanami przed wejściem na czerwono-srebrnym motocykl Triumh, tuż po godzinie 16:00 w słoneczną sobotę. Strażnik zapisał w raporcie, że muzyk „silnie pachniał alkoholem” i „wyraźnie kołysał się w tę i z powrotem”, oraz „Springsteen twierdził, że wypił dwa kieliszki tequili w ciągu ostatnich 20 minut”. Strażnik odnotował też, że na miejscu zdarzenia piosenkarz odmówił wstępnego testu oddechu.

W efekcie Springsteen został oskarżony o jazdę po pijanemu, lekkomyślną jazdę i spożywanie alkoholu na zamkniętym obszarze parku.

[AKTUALIZACJA - Uzupełnienie]

Poniżej fragment opisu sprawy zamieszczony przez RollingStone.com:

Podczas środowego wirtualnego przesłuchania w związku z zarzutami wynikającymi z aresztowania Bruce'a Springsteena w parku narodowym w New Jersey w listopadzie 2020 r., rząd USA oddalił zarzuty jazdy pod wpływem alkoholu i lekkomyślnej jazdy skierowane przeciwko piosenkarzowi.

W ramach porozumienia poprzedzającego przesłuchanie między prawnikami reprezentującymi Stany Zjednoczone a zespołem prawnym Springsteena, Springsteen zgodził się przyznać się do spożywania alkoholu w zamkniętym obszarze (podczas przesłuchania Springsteen przyznał się do „dwóch małych kieliszków tequili”) parku Gateway National Recreation Powierzchnia.

Jednak, jak zauważył sędzia prowadzący sprawę, jeszcze trzy lata temu spożywanie alkoholu było dozwolone w parku Sandy Hook w New Jersey.

W sprawie USA kontra Bruce Springsteen piosenkarz został formalnie oskarżony o prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, lekkomyślną jazdę i spożywanie alkoholu na zamkniętym terenie parku. Jednak wkrótce po odczytaniu zarzutów, Adam Baker, zastępca prokuratora USA w rządzie, przyznał, że w odniesieniu do zarzutu jazdy pod wpływem alkoholu i lekkomyślnej jazdy rząd „nie jest w stanie udźwignąć ciężaru dowodu”.

Według AFP kulisy wyglądały tak:

Po tym jak początkowo Springsteen wniósł o uniewinnienie ze wszystkich trzech zarzutów, obrona i prokuratura zgodzili się, że Springsteen przyzna się do picia na terenie zamkniętym w zamian za zwolnienie pozostałych dwóch i uniknięcie procesu.

Sędzia Anthony Mautone zauważył, że dopiero dwa lata temu picie w tym parku zostało uznane za naruszenie prawa. Podkreślił również prawie nienaganną kartotekę jazdy Springsteena po tym, jak obrona przytoczyła brak historii kryminalnej Bossa.

W oświadczeniu wysłanym po postępowaniu przez prawnika Bossa do AFP znalazło się stwierdzenie, że Springsteen jest „zadowolony” z wyniku.

Ponieważ Boss został aresztowany na terenie federalnym, muzyk był sądzony w tak zwanym sądzie enklawowym i nie podlegał jurysdykcji New Jersey, chociaż prokuratorzy powiedzieli, że przeanalizowali prawo stanu New Jersey pod kątem interpretacji zarzutów i prowadzenia sprawy.

Ponad 100 osób, w większości dziennikarzy, oglądało postępowanie sądowe, które odbyło się za pośrednictwem czatu wideo w związku z pandemią Covid-19.

 

Czytaj też: 

Odsłony: 772