Z archiwum Bruce’a Springsteena: The Reunion Tour - Chicago 30.09.1999
Bruce Springsteen co miesiąc udostępnia fanom jeden ze swoich archiwalnych koncertów. Tym razem wybór padł na występ, który odbył się 30 września 1999 r. w Chicago, w ramach trasy The Reunion Tour.
Trasa The Reunion Tour, pierwsza po reaktywacji The E Street Bandu, liczyła 132 koncerty i trwała od 9 kwietnia 1999 r. do 1 lipca 2000 r. Rozpoczęła się od dwóch występów w Palau Sant Jordi w Barcelonie (to ta sama hala, w której kilka lat później Bruce & TESB nagrali DVD „Live in Barcelona”). Przez 3 miesiące pobytu w Europie, Boss wraz z zespołem zagrał w sumie 36 koncertów. Ostatni występ podczas europejskiej części The Reunion Tour miał miejsce 27 czerwca 1999 r. w Oslo, na Valle Hovin Stadion.
Po dwutygodniowych wakacjach rozpoczęła się amerykańska część The Reunion Tour. A rozpoczęła się od bardzo mocnego akcentu, czyli serii 15 koncertów w Continental Airlines Arena w East Rutherford, zagranych pomiędzy 15 lipca a 12 sierpnia 1999 r. Niektórzy uważają nawet, że tych koncertów było 16, bo przecież 14 lipca, w ramach próby dźwięku, Bruce i The E Street Band zagrali pełny koncertowy set ;)
Koncert z 30 września 1999 r. w Chicago jest już drugim udostępnionym koncertem z The Rising Tour. Wcześniej, w październiku 2017 r. w serwisie LIVE.BRUCESPRINGSTEEN.NET pojawił się finałowy koncert trasy The Reunion Tour, który odbył się 1 lipca 2000 r. w Madison Square Garden. Wieńczył on serię 10 kolejnych występów Bossa w tej słynnej nowojorskiej hali, a film nakręcony podczas tego i poprzedzającego występu, ukazał się jako DVD „Live in New York City”. Dostępny był też dwupłytowy album CD z tymi nagraniami.
Obecnie udostępnione nagrania zarejestrowane zostały podczas ostatniego z trzech występów Bossa i TESB w hali United Center w Chicago. Choć szkielet tych występów jest zbliżony do tego co już znamy z CD/DVD „Live in New York City”, to nie znaczy, że nie warto kupować tego koncertu. Wręcz przeciwnie! W końcu mało kto tak jak Bruce „miesza” w setlistach kolejnych swoich koncertów. Warto sięgnąć po te nagrania, choćby dla takich utworów jak:
- Take 'Em As They Come
- The Ties That Bind
- Adam Raised A Cain
- Independence Day
- Janey, Don’t You Lose Heart
- She’s the One
- The Ghost Of Tom Joad
- New York City Serenade
- Hungry Heart
których na nagraniach z Nowego Jorku nie znajdziemy. Dodatkowo trochę inaczej zagrane jest np. Light Of Day z wplecionym fragmentem utworu Boom Boom autorstwa Johna Lee Hookera. Inna jest też prezentacja zespołu podczas Tenth Avenue Freeze-Out. Swego rodzaju ciekawostką trzeciego koncertu w „Wietrznym Mieście” jest Janey, Don’t You Lose Heart. Już po pierwszych niezbyt pewnie zagranych taktach, słychać śmiejącego się Bossa, a gdy zespół dobrnął do końca utworu, rozbawiony Bruce rzucił do mikrofonu: - Musimy jeszcze trochę to poćwiczyć! Mimo, że w tym utworze chwilami Bruce i TESB mieli trochę "pod górkę", to nie zmienia to faktu, że to świetny koncert!
Dla zagorzałych fanów takie momenty mają dużą wartość, bo pokazują jaką drogę pokonał podczas tej trasy reaktywowany E Street Band, nim znów stał się perfekcyjnie grającym, „najlepszym koncertowym zespołem na świecie”. I nawet jeśli po trasie The Reunion Tour nie pojawiło się takie określenie, to w 2013 r. Bruce wraz E Street Bandem zwyciężył w ankiecie na najlepszy koncertowy zespół na świecie, przeprowadzonej przez redakcję magazyny Rolling Stone. A głosowali w niej muzycy, dziennikarze muzyczni i ludzie związanych z branżą muzyczną. Tak na marginesie, na podobne określenie pod adresem Bruce’a Springsteena & The E Street Band natknąłem się już w latach 80. i to w polskiej prasie! Było to chyba w tygodniku Razem, gdzie opisywano koncert Bossa w Berlinie wschodnim w 1988 r.
Jeśli ktoś ma wątpliwości, czy warto kupować kolejny koncert z trasy The Reunion Tour, to moim zdaniem, nie ma się nad czym zastanawiać – zdecydowanie warto mieć ten koncert. Nowe miksy (2018 r.), podobnie jak w wypadku finałowego koncertu z Madison Square Garden, sprawiają iż słucha się tych nagrań znacznie lepiej niż materiału z CD/DVD „Live in New York City”, a do tego setlista w Chicago jest na tyle inna od tej z MSG, że „deja vu” podczas słuchania nam nie grozi.
Setlista koncertu:
- Take 'Em as They Come
- The Ties That Bind
- The Promised Land
- Adam Raised a Cain
- Two Hearts
- Atlantic City
- Mansion on the Hill
- Independence Day
- Youngstown
- Murder Incorporated
- Badlands
- Out in the Street
- Tenth Avenue Freeze-Out
- Janey Don't You Lose Heart
- She's the One
- The Ghost of Tom Joad
- New York City Serenade
- Light Of Day
BISY 1
- Hungry Heart
- Bobby Jean
- Born to Run
BISY 2
- Thunder Road
- If I Should Fall Behind
- Land of Hope and Dreams
- Ramrod
Czas trwania koncertu: ok. 180 min. (25 utworów)
Skład:
- Bruce Springsteen: śpiew, gitara elektryczna i akustyczna, harmonijka
- Roy Bittan: fortepian, elektroniczne instr. klawiszowe
- Clarence Clemons: saksofon tenorowy, saksofon barytonowy, instrumenty perkusyjne, flażolet, chórki
- Danny Federici: organy i instr. klawiszowe
- Nils Lofgren: gitara elektryczna i akustyczna, gitara hawajska, chórki, harmonijka
- Garry Tallent: gitara basowa
- Stevie Van Zandt: gitara elektryczna, mandolina, chórki
- Max Weinberg: perkusja;
- Patti Scialfa: gitara akustyczna, chórki
Nagrania a tego koncertu dostępne są jako pliki MP3, FLAC/ALAC, FLAC/ALAC-HD (24 bit/44,1 kHz) oraz DSD64. Można też zamówić nagrania na płytach Audio CD. Cena nagrań, w zależności od wybranego formatu, wynosi od 9,95 do 39,95 USD. Zakupu można dokonać na stronie: http://bit.ly/boss-chicago1999
Polecamy:
Top 5 ostatniego półrocza
- 2024 Tour - Werchter, Festivalpark
- Zaczęło się od odwołanego koncertu Bossa w Pradze, a skończyło na odwołanym locie ze Sztokholmu
- Urodziny Bossa w Łodzi? Będą! Zapraszamy 21 września!
- Koncert o którym się marzy całe życie: Bruce Springsteen & The E Street Band, Sztokholm 18.07.2024
- Jak bezpiecznie kupić bilet z drugiej ręki?