Dlaczego tak drogo?! Polski Fanklub Bruce Springsteena bojkotuje polskie wydanie "Devils & Dust"

Kat.: Wiadomości Utw.: 25.04.2005 Wojciech Markos Markiewicz E-mail

Na 26 kwietnia 2005 r. zaplanowana jest światowa premiera nowej płyty Bruce Springsteena pt. "Devils & Dust". Fani oczekują tego wydawnictwa z wielką niecierpliwością, nie tylko dlatego, że poprzednia premierowa płyta Springsteena (The Rising) ukazała się w 2002 roku...

Duże zainteresowanie albumem "Devils & Dust" wynika z faktu, że ukazuje się on w Ameryce jako DualDisc (jedna strona płyty to CD, druga to DVD), a w Europie jako płyta CD z bonusowym DVD. Na płycie CD znajduje się 12 nowych utworów Bruce Springsteena, natomiast płyta DVD zawiera ten sam materiał audio nagrany w wersji PCM Stereo i wielokanałowym systemie 5.1 oraz premierowy materiał wideo.

Radość polskich fanów Bruce'a Springsteena zmąciły niedawno informacje o absurdalnie wysokiej cenie tego wydawnictwa. W USA i Europie, zgodnie z intencją Artysty, sprzedawane jest ono w cenie pojedynczego CD, tymczasem w Polsce, w internetowych sklepach płyta będzie sprzedawana za ok. 85 zł plus koszt wysyłki. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że u polskiego dystrybutora cena netto dla hurtowni wynosi ok. 65 zł. Całkiem realne są więc obawy, że w tradycyjnej sieci sprzedaży cena najnowszego albumu Bruce Springsteena może przekroczyć nawet 90 zł. To znacznie więcej niż kosztują w Polsce płyty CD, w takiej cenie sprzedawane są u nas – też nienormalnie drogie - płyty DVD z koncertami.

Tymczasem w USA "Devils & Dust" można kupić już za 13,50 USD (w Amazon). Również internetowy sklep Sony sprzedaje najnowszą płytę Springsteena w podobnej cenie: 13,98 USD. To poziom cenowy pojedynczych płyt CD. Np. najnowszy album Jennifer Lopez "Rebirth" kosztuje tam 12,98 USD, a klasyka hard rocka "Back In Black" AC/DC 13,98 USD. Tyle samo kosztuje ostatnie CD Iron Maiden "Dance Of Death" czy "Fijación Oral" Shakiry.

O tym że polska cena "Devils & Dust" jest ceną zaporową czy wręcz "wziętą z sufitu" dobitnie świadczy fakt, że sprowadzenie najnowszej płyty Springsteena na indywidualne zamówienie z USA czy Wielkiej Brytanii, łącznie z kosztami przesyłki i jej ubezpieczeniem, będzie przynajmniej kilkanaście złotych tańsze! Łączny koszt jaki poniesie polski nabywca kupujący "Devils & Dust" w niezbyt tanim Amazon UK to 80 zł. Jeszcze taniej wyniesie sprowadzenie tej płyty z USA: 68 zł. A ceny tej płyty bez przesyłki do Polski są wręcz szokujące, odpowiednio: 55 zł i 45 zł!!!

Widać czarno na białym, że płyta "Devils & Dust" sprzedawana w USA czy Wielkiej Brytanii jest ZDECYDOWANIE tańsza niż w Polsce. Gdy weźmie się jeszcze pod uwagę, że poziom zamożności tamtejszych społeczeństw jest znacznie wyższy niż naszego, to de facto okaże się, że płyta dla tamtejszych fanów jest znacznie tańsza niż dla nas, nawet gdybyśmy mieli za nią zapłacić w Polsce tylko 45 zł!

Czy zaporowe ceny stosowane przez polskich dystrybutorów płyt CD i DVD można wytłumaczyć czymś innym niż niepohamowaną pazernością i kompletnym brakiem szacunku dla fanów? Naszym zdaniem nie! Wydawcy i dystrybutorzy zwykle raczą nas w takich sytuacjach bajkami o kosztach, akcyzach, tantiemach, podatkach, marżach i udowadniają, że taniej nie można i dodatkowo winą obarczają piratów (którym sami napędzają klientów zawyżając ceny). Choć i tak dobrze, że wydawcy nie wmawiają nam jeszcze, że do każdej kupionej przez nas płyty muszą dopłacać 15 czy 30 zł.

Ale skoro wydawanie płyt "na Polskę" jest takie drogie, to może polski wydawca Springsteena czyli Sony BMG Music Entertainment Polska rozważy kupowanie płyt w Amazonie lub internetowym sklepie… Sony! Takiemu klientowi jak Sony BMG Music Entertainment Polska dadzą tam z pewnością duży rabat, a i koszty zbiorczych przesyłek będą niższe niż przy indywidualnych zakupach fanów. Wtedy interesująca nas płyta mogłaby być sprzedawana w Polsce za mniej niż 70 zł, a Wydawca i tak swoje jeszcze by zarobił.

Działający w Polsce fanklub Bruce Springsteena "Blood Brothers" wyraża wielkie rozczarowanie polityką cenową stosowaną przez Sony BMG Music Entertainment Polska (zresztą również innych wydawców też).

Wobec przewidywanej absurdalnie wysokiej "polskiej" ceny płyty "Devils & Dust" nie pozostaje nam nic innego, jak wezwać wszystkich fanów Bossa i fanów dobrej muzyki do bojkotu polskiego wydania najnowszej płyty Springsteena oraz wszystkich innych płyt Sony BMG Music Entertainment Polska. Wzywamy wszystkich do powstrzymania się od zakupu "Devils & Dust", aż do czasu gdy płyta będzie dostępna w naszych sklepach w cenie typowej dla płyty CD. Albo kupujmy "Devils & Dust" zagranicą, tam gdzie są uczciwe ceny. Nie dajmy zdzierać z siebie skóry!


     Pozdrawiamy!
     Blood Brothers
     Polski fanklub Bruce Springsteena i The E Street Band

Odsłony: 300