4 czerwca 2014 – 25 Lat Wolności i 30 rocznica Born in the U.S.A.

Kat.: Wiadomości Utw.: 04.06.2014 wm E-mail

4 czerwca to ważna data dla Polaków i fanów Bruce’a Springsteena. 4 czerwca 1984 roku ukazała się płyta „Born in the U.S.A.”. Pięć lat później, też 4 czerwca, w Polsce odbyły się pierwsze, częściowo wolne, wybory.

Oba te wydarzenia, oprócz daty, łączy też osoba Stevie Van Zandta, a konkretnie jego czerwony podkoszulek z dużym białym orłem w koronie i charakterystycznym napisem SOLIDARNOŚĆ, który Stevie Van Zandt założył do grupowego zdjęcia E Street Band. Zdjęcie to pojawiło się na kopercie płyty „Born in the U.S.A.”. Autorem tego zdjęcia, podobnie jak i wszystkich fotografii na okładce „Born in the U.S.A.”, jest Annie Leibovitz.

4 czerwca 2014. 30 rocznica płyty Bprn in the U.S.A. i 25 lat wolności w Polsce. fot: Annie Leibovitz

Zdjęcie E Street Bandu na kopercie płyty "Born in the U.S.A." było czarni-białe i tylko można było się domyślać, że podkoszulek Stevie Van Zandta jest czerwony. Dopiero publikacja książki "Greetings From E Street" rozwiało wątpliwości. Na 66 stronie znalazło się, podobne do tego z płyty, zdjęcie przedstawiające E Street Band i SVZ w tak ważnym dla nas podkoszulku. Niestety wydawcy i drukarze nie przyłożyli się do swoich obowiązków należycie, bo Roy Bittan stojący z lewej strony został pozbawiony połowy twarzy...

4 czerwca 2014. 30 rocznica płyty Born in the U.S.A. i 25 lat wolności w Polsce. fot: Annie Leibovitz

4 czerwca 2014 r., to również 25. rocznica masakry na placu Tiananmen. Chińskie władze zabroniły jakichkolwiek uroczystości upamiętniających ofiary tamtych wydarzeń. Ciesząc się naszą wolnością, warto pamiętać o nocy z 3 na 4 czerwca 1989 roku, gdy na plac Tiananmen, gdzie od połowy kwietnia trwały prodemokratyczne protesty, wjechały czołgi i wozy pancerne. Trwający siedem godzin atak zakończył się o świcie. Liczba ofiar masakry na placu Tiananmen pozostaje nieznana. Nieoficjalne szacunki mówią nawet o 2000 zabitych i 3000 aresztowanych.

Warto też wspomnieć, że przed 25 rocznicą masakry na placu Tiananmen, chińskie władze poleciły zagranicznym mediom, by w "tym delikatnym czasie" unikały placu Tiananmen.

Odsłony: 4003