"BRUCE" - biografia Bruce'a Springsteena - fragment I

Kat.: Wiadomości Utw.: 08.02.2014 pr/wm E-mail

Zapraszamy do lektury pierwszego fragmentu biografii Bruce'a Springsteena zatytułowanej "BRUCE", która w Polsce ukaże się nakładem wydawnictwa In Rock.

"BRUCE" - biografia Bruce'a Springsteena - fragment I

Spośród książek, czytanych mu co wieczór do snu przez Adele, Bruce szczególnie upodobał sobie jedną, zatytułowaną „Brave Cowboy Bill” (ang. „Dzielny kowboj Bill”). Napisana przez Kathryn i Byrona Jacksonów, bogato zilustrowana przez Richarda Scarry’ego (w stylu wcale nieodległym od jego późniejszych dzieł z cyklu „Busy, Busy World”) i wydana w roku 1950 książka stała się dla Bruce’a swoistą obsesją – do tego stopnia, że pół wieku później 80-letnia Adele potrafiła z pamięci wyrecytować jej fragmenty.

Główną postacią był tam oczywiście, wyglądający na około 6 lat, kowboj Bill, podróżujący z wdziękiem po amerykańskim pograniczu, przywołujący do porządku okolicznych koniokradów i złodziei bydła, zabijający (na własne potrzeby) jelenie i łosie, zaprzyjaźniony z indiańskimi plemionami (nierzadko przy użyciu rewolweru: „Zostaniemy przyjaciółmi” – nakazał im głosem nieznoszącym sprzeciwu”). Mały Bill ustrzelił ponadto niedźwiedzia, zwyciężał we wszystkich konkursach rodeo, a całe noce spędzał na śpiewaniu kowbojskich piosenek przy ognisku. A potem wracał do domu, gdzie śnił o dzikim pograniczu, na którym „Nikt nie miał śmiałości zadrzeć z dzielnym kowbojem o imieniu Bill”.

Ta opowieść może służyć jako intrygujący przyczynek do wglądu w świat aspiracji i fantazji kilkuletniego chłopca, wywodzącego się z domu, w którym horyzont oczekiwań i perspektyw życiowych pozostawiał bardzo wiele do życzenia.

Odsłony: 3486