Little Steven And The Disciples Of Soul zagrają w Warszawie!

Kat.: Wiadomości Utw.: 15.04.2019 WMM E-mail
Little Steven And The Disciples Of Soul. fot: Markos ©Little Steven And The Disciples Of Soul. fot: Markos ©

Steven Van Zandt, jedna z najbarwniejszych postaci muzyki rockowej, wieloletni współpracownik Bruce’a Springsteena, zagra ze swoim zespołem Disciples Of Soul w Warszawie. Koncert odbędzie się w ramach trasy promującej ich najnowszy album pt. „Summer Of Sorcery”.

Pierwszy koncert Little Stevena w Polsce odbędzie się 7 sierpnia 2019 r. w warszawskim klubie Stodoła. Jest on częścią trasy Summer Of Sorcery Tour 2019. Bilety od 17 kwietnia są dostępne na stronach:

Kupując na Livenation/Ticketmaster można wybrać oprócz standardowego biletu za 99 zł opcję zakupu wejściówki z biletem kolekcjonerskim (+25 zł) oraz pakietu VIP za... ponad 1000 zł. Pakiet VIP obejmuje m.in. spotkanie z Little Stevenem, wspólne zdjęcie i liczne gadżety, ale jego cena... jest dość kosmiczna i absurdalna jak na polskie zarobki.

Steven Van Zandt jest niezwykle barwną i wszechstronną postacią. Jest gitarzystą, autorem tekstów, kompozytorem, aranżerem, producentem muzycznym, aktorem oraz gospodarzem audycji radiowej Little Steven's Underground Garage, w której od 2002 r. m.in. promuje muzykę młodych i niezależnych wykonawców. Little Steven jest też aktywistą społecznym i politycznym, należy do New Jersey Hall of Fame oraz Rock and Roll Hall of Fame.

Swoją pierwszą grupę (The Whirlwinds) założył w 1964 r. Z Bruce Springsteenem spotkał się w 1966 r. W 1969 r., już jako dobrzy kumple, grali razem w Steel Mill, a później w Bruce Springsteen Band. Stevie był też współzałożycielem grupy Southside Johnny and the Asbury Jukes (1975 r.), której charakterystycznym elementem była sekcja dęta The Miami Horns. Little Steven był producentem ich pierwszej płyty, współtworzył repertuar, a podczas koncertów grał na gitarze.

Little Steven And The Disciples Of Soul. fot: Markos ©Little Steven And The Disciples Of Soul. fot: Markos ©

W tym samym czasie Bruce Springsteen mozolnie nagrywał płytę „Born To Run”. Podczas pracy nad utworem „Tenth Avenue Freeze-Out”, w którym dużą rolę odgrywa sekcja dęta, Bruce poprosił Little Stevena o pomoc. Stevie swoje zrobił, a Boss zaprosił Steviego do E Street Bandu. Przez jakiś czas Little Steven próbował dzielić swój czas i umiejętności między Bossem i The E Street Bandem a Southside Johnnym and the Asbury Jukes, ale ostatecznie wybrał Springsteena.

Stevie wspólnie z Bossemi The E Street Bandem zagrał na trasa koncertowych promujących albumy:

W 1984 r., po ukazaniu się albumu „Born in the U.S.A.”, który okazał się wielkim komercyjnym sukcesem, Little Steven odszedł z zespołu Bruce'a Springsteena i rozpoczął karierę solową. Nagrywał i występował z zespołem Little Steven and the Disciples of Soul. Od 1982 do 1999 r. nagrał płyty:

  • Men Without Women (1982),
  • Voice of America (1984),
  • Freedom - No Compromise (1987),
  • Revolution (1989),
  • Greatest Hits (1999),
  • Born Again Savage (1999).

W tym miejscu wartu przypomnieć, że w 1983 r. Little Steven And The Disciples Of Soul wydali singiel SOLIDARITY, którego tytułowa piosenka była wyrazem poparcia dla niezależnego ruchu związkowego w Polsce. Utwór ten znalazł się później na płycie Voice of America. 

W 1985 roku Stevie Van Zandt powołał grupę Artist United Against Apartheid i napisał utwór „Sun City”, w którym wystąpiło ponad 50 artystów sprzeciwiających się apartheidowi. Dwukrotnie został uhonorowany przez ONZ za działalność polityczną, w tym za projekt i film „Sun City”, oraz za zaangażowanie w „Międzynarodowy Dzień Pokoju” wraz z Peterem Gabrielem.

Little Steven And The Disciples Of Soul. fot: Markos ©Little Steven And The Disciples Of Soul. fot: Markos ©

Stevie oprócz tego, że gra, to również nagrywa i produkuje płyty innych artystów. Był producentem płyt Southside Johnny and the Asbury Jukes, Gary U.S. Bonds, Ronnie Spectora, Demolition 23, Majek Fashek, Lords of the New Church, Arc Angels, The Chesterfield Kings, The Cocktail Slippers, The Breakers i wielu innych. Był też aranżerem i producentem płyty „Introducing Darlene Love” legendarnej wokalistki Darlene Love.

Innym polem aktywności Steven Van Zandta jest aktorstwo. Wystąpił we wszystkich siedmiu sezonach serialu „Rodzina Soprano”. Grał w nim Silvio Dante – jedną z głównych postaci. Zagrał też główną rolę w trzech sezonach serialu Lilyhammer (2012 – 2014), który można oglądać na Netflixie. Wcielił się w nim w rolę skruszonego mafioza Franka „Naprawiacza” Tagliano, który w zamian za współpracę z nowojorską policją został objęty programem ochrony świadków. Frank zażyczył sobie nowej tożsamości (Giovanni „Johnny” Henriksen) i przenosin do norweskiego Lillehammer, które zapadło w pamięć gangstera dzięki… Zimowej Olimpiadzie.

Od 1999 r. Steven Van Zandt gra w reaktywowanym przez Springsteena zespole The E Street Band. Mimo powrotu do E Street Bandu Stevie realizuje wiele własnych projektów. W 2006 r. założył swoją własną wytwórnię płytową Wicked Cool Records, która podobnie jak audycja Underground Garage wspiera rozwój niezależnej muzyki rockowej. W 2017 roku, po ponad 18 przerwy, Little Steven wydał nowy album „Soulfire” i ruszył w trasę koncertową z nowym wcieleniem Disciples of Soul. Warto w tym miejscu wspomnieć, że magazyn Rolling Stone uznał „Soulfire” za jeden z najlepszych albumów 2017 r. Po serii świetnych koncertów w USA i Europie, w 2018 r. ukazał się koncertowy album „Soulfire LIVE!” stanowiący podsumowanie pierwszej od 20 lat solowej trasy koncertowej Little Stevena.W 2018 r. Little Steven and the Disciples zorganizowali trasę koncertową „Soulfire Teacher Solidarity Tour”. Ta przełomowa trasa wspierała program TeachRock fundacji Rock and Roll Forever Foundation. Dzięki niej do programu przyłączyło się ponad 18 tys. nauczycieli. Założona przez Little Stevena fundacja tworzy materiały edukacyjne, które wykorzystują historię muzyki popularnej do tworzenia wciągających, wielokulturowych planów edukacyjnych m.in. z historii, nauk społecznych czy sztuk językowych, z których nauczyciele mogą korzystać bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Była to pierwsza jak dotąd tego typu trasa rockowa. Na każdym przystanku trasy The Rock and Roll Forever Foundation organizowała darmowe warsztaty rozwoju zawodowego TechRock, w których uczestniczący nauczyciele i goście otrzymywali bezpłatny bilet na koncert zespołu.

W maju 2019 r. Little Steven i Disciples of Soul wydadzą album „Summer of Socery”, który zawierać będzie 12 utworów skomponowanych przez Little Stevena:

1. Communion
2. Party Mambo!
3. Love Again
4. Vortex
5. A World Of Our Own
6. Gravity
7. Soul Power Twist
8. Superfly Terraplane
9. Education
10. Suddenly You
11. I Visit The Blues
12. Summer Of Sorcery

Little Steven And The Disciples Of Soul. fot: Markos ©Little Steven And The Disciples Of Soul. fot: Markos ©
Odsłony: 1388