Bruce Springsteen - The Ties That Bind: The River Collection [INF.PRASOWA]

Kat.: Wiadomości Utw.: 16.10.2015 tłum: Tomasz Masłowski E-mail

4 grudnia Columbia Records wyda kolekcjonerski box Bruce’a Springsteena pt. „The Ties That Bind: The River Collection“. Zestaw jest szerokim spojrzeniem na erę „The River“ i zawiera 52 utwory na czterech płytach CD z bogactwem niewydawanego wcześniej materiału oraz cztery godziny, nigdy przedtem nie publikowanych materiałów wideo na trzech płytach DVD (lub 2 Blu-ray). 

Całość kolekcjonerskiego boxu Bruce’a Springsteena „The Ties That Bind:The River Collection“ składa się z oryginalnego dwupłytowego albumu "The River" (2 CD); po raz pierwszy udostępnionego wydania "The River: Single Album" (1 CD); odrzutami z sesji nagraniowych z lat1979/80 (1 CD); dwupłytowego DVD z nigdy wcześniej nie pokazywanym, na nowo zmontowanym, nakręconym wieloma kamerami filmem z osławionego show Springsteena w Tempe z 1980 roku oraz nigdy wcześniej nie prezentowanymi, znanymi dotąd tylko z plotek, fragmentami z prób przed trasą The River; kolejną płytę DVD wypełnia całkowicie nowy film dokumentalny "The Ties That Bind" o albumie "The River". Całość uzupełnia książka z 200 rzadkimi lub uprzednio nie publikowanymi zdjęciami i pamiątkami wraz z nowym esejem Mikal'a Gilmore'a.

"The River", piąty album Springsteena, został wydany 17 października 1980 roku w formie dwupłytowej i doszedł do 1 miejsca listy przebojów Billboard 200. W 2014 r. album został zremasterowany i w tej wersji ukaże się w tym boxie na dwóch CD.

Trzeci CD zawiera "The River: Single Track" - liczący 10 utworów album, który Springsteen nagrał w 1979 jako kolejną płytę po "Darkness On The Edge Of Town" z 1978 roku, której jednak nigdy nie wydał. Bruce w książce z tekstami i zdjęciami, zatytułowanej "Songs" wspomina: - Piosenkom brakowało tej jedności i pomysłowej intensywności, którą moja muzyka powinna mieć. Tak więc wróciliśmy do studia. Te wczesne sesje dały początek pracowitej 18-miesięcznej burzliwej podróży pisania i nagrywania.

Ostatecznie 7 z 10 tytułów na "The River: Single Album" ukazało się na dwupłytowym "The River", niektóre ze zmienionymi tekstami i aranżacjami. Wyjątkami były m.in. "Cindy" i "You Can Look (But Better Not Touch) w wersji rockabilly, ktore nie zostały wydane. Teraz po raz pierwszy "The River: Single Album" będzie oficjalnie dostępny.

Czwarta płyta CD w zestawie to "The River: Outtakes", zawierająca nagrane w 1979 i 1980 roku, ale później nie wykorzystane na „The River” utwory. Płyta odaje głębię i różnorodność twórczości Springsteena w tym okresie. 11 piosenek (“Record One”) to niesłyszane dotąd rarytasy, nie znane nawet fanom Springsteena, którzy od dawna uważają takie nagrania za prawdziwe skarby. Zostały one zmiksowane przez Boba Clairmountaina i zmasterowane przez Boba Ludwiga. 11 dodatkowych odrzutów ("Record Two") znanych już z boxu "Tracks" i "Essentials" zebrano tu w jednym miejscu.

DVD "The Ties That Bind" to całkiem nowy 60-minutowy dokument wyprodukowany i reżyserowany przez Thoma Zimny‘ego, zawierający kameralny, szczery wywiad ze Springsteenem, który wspomina burzliwy, długi okres pisania i nagrywania "The River". W filmie znajdziemy opowieści Springsteena o kulisach powstawania utworów przeplatane z muzyką graną przez Bossa na gitarze akustycznej. Film uzupełniają rzadkie zdjęcia Springsteena i zespołu, w studiu i poza nim, z tamtego okresu.

Ostatnim elementem materiałów wideo jest "Bruce Springsteen & The E Street Band: The River Tour, Tempe 1980", nowy trwający 2 godziny 40 min. film koncertowy, zmontowany z profesjonalnych ujęć relacji nakręconej przy użyciu 4 kamer i nagranej na wielościeżkowym dźwiękiem. Na film zajmujący dwie płyty DVD składają się 24 piosenki, z koncertu który 5 listopada 1980 odbył się w Arizona State University w Tempe. Powszechnie uważany za jeden z najlepszych występów Springsteena, ten energetyczny występ zawiera wczesne wersje połowy piosenek z "The River".

Dodatkowo na DVD umieszczono 20 minutową relację z końca września 1980 r., pokazującą próby do trasy "The River", które odbyły się w Lititz (Pennsylvania), gdzie widzimy Springsteena i The E Street Band pracujących nad koncertowymi aranżacjami utworów z nadchodzącego albumu. Film został niedawno edytowany przez często współpracującego ze Springsteenem, Thoma Zimny'ego - zdobywcę nagród Emmy i Grammy. Audio zostało zmiksowane w systemie Stereo i 5.1 surround przez Boba Clairmounaina z oryginalnych wielościeżkowych nagrań i zmasterowane przez Boba Ludwiga.

"The Ties That Bind: The River Collection" jest zapakowane w pudełko 10x12 cali wraz ze 148-stronicową książką w twardej oprawie, zawierającą 200 fotografii, z których większości nigdy wcześniej nie publikowano - plus strony z notatników Springsteena, okładki singli, obrazy i wycinki z opakowania oryginalnego albumu oraz inne pamiątki dokumentujące album The River. Przypisy obejmują nowy esej dziennikarza Mikal'a Gilmore'a, oryginalną recenzję z Rolling Stone z 1980 roku i zaktualizowane komentarze Springsteena o albumie z książki "Songs" z 1998 roku.

Autorem tłumaczenia jest "stary wierny (choć nie zrzeszony) fan Tomek Masłowski". Dziękujemy! 

Więcej informacji na temat "The Ties That Bind: The River Collection":

Odsłony: 2564